Анализът на майчината смъртност, причините ѝ и начина на отчитане и контрол е изготвен от специалистите доц. Никола Василев, д-р Румен Велев и д-р Дарина Минева по поръчка на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).
За периода от 2010 до 2020 г. включително в България е установена смъртта на 66 жени, починали в периода на бременността, раждането и 42 дни след него.
Резултатите от проучването на смъртността при родилките през изследвания период показват покачване на смъртността от началото на периода (2 случая от всички раждания) в сравнение с края му, където стойностите остават трайни (8 случая от всички раждания) и описват вълнообразна крива, с два пика през 2014 година (10 случая) и 2017 година (9 случая), един спад през 2016 година (4 случая) и стабилно състояние през 2019 и 2020 година (8 случая) при средно аритметична стойност от 6 случая и медиана 6 случая.
Смъртността е най-голяма при случаите със спешно цезарово сечение, следвана от случаите на нормално раждане и планово цезарово сечение. Не може да се направи пряка причинно-следствена връзка между начина на раждане и смъртността, тъй като случаите са много малко и в голям процент от тях причините, довели до извършване на спешно цезарово сечение, се явяват и причини за смъртта.
В 37 от случаите липсват придружаващи заболявания.
Най-често смъртността при родилките настъпва до седмия ден от раждането. При 20 случая е регистрирана до 24-ия час, при 19 случая – между 15-ия час и 7-ия ден и при 16 случая след 7–я ден.
При анализа на водещите причини експертите извеждат следните закономерности: в страните с добре развита акушеро-гинекологична помощ преобладават индиректните причини за смъртност, а в останалите страни водещи са директните причини. За България, на базата на този период, директните причини са 79%, а индиректните 21% (подобно е разпределението и в Румъния за 2017 г). Друго, което прави впечатление е високият дял на тромбоемболитичните причини – 24% за България. Този факт се нуждае от допълнително изследване, както като непосредствена причина, така и за анализ на рисковите фактори и за последващата профилактика.
Предистория на проблема с неотчетената смъртност
В началото на 2021 г., в рамките на подготовката на Годишния доклад за правата на човека за 2020 г. Българският хелзинкски комитет се натъкна на тревожно разминаване в данните, които официалните институции съобщават относно майчината смъртност през 2019 г. и други тревожни тенденции по отношение гарантирането на човешките и гражданските права на жената в периода на бременността и раждането.
На база данни, получени по Закона за достъп до обществена информация, организацията установи, че НЗОК съобщава 7 случая на майчина смърт, Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ е проверявала 6 такива, а Националният статистически институт е отчел 0 за посочената година. Комитетът сигнализира публично за този проблем и подаде редица сигнали до ангажираните институции – Националния статистически институт (НСИ), Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ и Министерството на здравеопазването.
Въз основа на подадения сигнал институциите започнаха проверки.
„В тази връзка, възложеният от НЗОК анализ на майчината смъртност за периода 2010 – 2020 г. е първият институционален опит да се даде отговор на най-важните въпроси – колко често в България жените загиват по време на бременност, раждане и послеродов период; какви са причините за това и може ли поне част от тези причини да бъдат предотвратени“, казват от БХК.
„Това усилие да се анализират данни е похвално, защото за съжаление не е рутинна практика у нас. Искрено се надяваме, че този доклад ще послужи за основа на още по-задълбочен анализ на качеството на грижите за бременните и родилките у нас, и до подобряване на спазването на правата им“, коментира Надежда Цекулова, директорка на програма „Кампании и комуникации“ в БХК.
The post България трябва да подобри превенцията и грижите, за да намали майчината смъртност appeared first on Начало.